KONGREYE DAVET

Değerli Meslektaşlarımız, 

Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği (ELCD)’nin 14.Bilimsel Kongre’sinin, Mediterranean & Middle Eastern Endoscopic Surgery Association (MMESA)” Bahar 2019 Bilimsel Toplantısı ile birlikte yapılacağını burada sizlere bildirmekten mutluluk duyuyoruz.  Bu uluslararası kongremizi 19-22 Nisan 2019 tarihlerinde Kıbrıs Bafra bölgesinde, Limak Otel Babylon Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz.

Derneğimizin kuruluşunun 28. yılında, kongremizi MMESA müşterek oturumlarıyla Uluslararası bir kongre hüviyeti ile düzenliyor ve sizlere ingilizce (simultane türkçe çevirili) oturumların yanısıra türkçe oturumların de yer aldığı zengin ve güncel bir program planlıyoruz.  MMESA ile birlikte Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelelerini kapsayacak bir konumda, Akdenizin merkezinde, Kıbrıs’ta, uluslararası katılıma açık bir kongre hedefliyoruz. 

Günümüzde, cerrahi pratikte en hızlı ve yaygın değişimin minimal invaziv cerrahi alanında olduğunu biliyoruz.  Ülkemizdeki cerrahların çoğunun, yeni minimal invaziv cerrahi teknikleri öğrenmek ve uygulamak için büyük bir motivasyon içinde olduklarının da farkındayız.  Bu bakış açısı ile, Ülkemizden ve Uluslararası platformdan deneyimli konuşmacıların ve siz değerli katılımcıların tecrübelerini sunabilecekleri, teknolojideki gelişmelerin laparoskopik cerrahi uygulamalarına nasıl yansıdığını görebilecekleri kapsamlı bir bilimsel program hazırladık.  Komplikasyonlar konusunun irdelenmesinin özellikle faydalı olacağını düşünerek, kongre temasını “Minimal İnvaziv Cerrahide Komplikasyonlar - Korunma ve Yönetimi” olarak belirledik. 

14.ELCD Kongresi ve “MMESA Spring 2019 Meeting”in, katılımcıların kendilerini geliştirebilecekleri, yeni gelişmeleri takip edebilecekleri bir ortamda gerçekleşeceğine inanıyoruz.  Ayrıca Ülkemizden ve Akdenizi çevreleyen diğer ülkelerden, Avrupa ülkelerinden gelecek cerrahlar arasındaki profesyonel ilişki ve dostluğu geliştirmesini diliyoruz.  Meslektaşlarımızı, asistanlarımızı ve hemşirelerimizi Kongre’mize davet eder, Kongre düzenleme kurulu adına sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Dr. Levent Avtan
Kongre Başkanı
Dr. Cüneyt Kayaalp
Kongre Sekreteri